Sohbet Konusu Oluşturma

İnsanlar çeşitli ortamlara girdiklerinde konuşacak bir konu bulmakta güçlük çekerler. Konu havadan, sudan açılır, fakat bir türlü sohbet etme kıvamına gelmez. Bunların başlıca sebepleri vardır.

Sohbet konusu bulmakta zorlananların ortak özellikleri arasında kitap okumama, gündemi takip etmeme ve en önemlisi de sohbet erbabı ile ilişkilerin zayıf olması gösterilebilir.

En İyi Sohbetlerin Kapısı Kitapla Açılır

Kitaplar insanın ufkunu açar. Hayal dünyasının genişlemesinde en büyük arkadaş kitaplardır. Çünkü kitaplar akla rehberlik eden, fikir kazanımlarına yardımcı olan öğretmenlerdir. En iyi sohbetlerin kapısı, düzenli kitap okumakla açılır. O kapı açıldığında da fikirler, hayaller ve ilhamlar peşi sıra gelir. Cemil Meriç’in ifadesiyle; “Kitap, zekayı kibarlaştırır.” Kitap okuyan bireyler, hangi ortamda bulunurlarsa bulunsunlar mutlaka konular hakkındaki fikirlerimi ifade ederler. Konuşmaları akıcı ve anlaşılır olur. Böylelikle toplum içinde sözü dinlenilen ve saygı duyulan insanlar olarak yer alırlar. Gündemi takip etmek ise, Dünya ve ülkede neler olup bittiğine dair bilgi edinmeye, olaylar hakkında muhakeme etme becerisi kazanmaya yardımcı olur. Bahsedilen hususlar dikkate alındığında sohbet konusu bulmakta zorluk çekilmeyecektir.

Hayatın İçindekiler Sohbetin Konusu Olur

İnsanoğlu bazen bir çocuktan, bazen bir ihtiyardan, bazen de bir hayvandan çok şey öğrenebilir. Bir çocuk, hiç beklenmedik olgun bir davranış sergiler, bir ihtiyar özlü sözleriyle hayat dersi verir, bir hayvan ise sadakatiyle insanı insanlığından utandırabilir. Dikkat nazarıyla bakıldığında bunların hepsi yeri geldiğinde bir sohbetin konusu olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*